اجمالی/ زاکانی در جشن دهه انقلاب در قم:
مجلس بنای کمک به دولت دارد ولی در مقابل اشکالات سکوت نمی‌کند

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: مجلس بنای کمک به دولت را دارد ولی در مقابل اشکالات هم سکوت نمی‌کند زیرا مدبرانه طی کردن مسیر ضروری است.

خبرگزاری فارس: مجلس بنای کمک به دولت دارد ولی در مقابل اشکالات سکوت نمی‌کند

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، علیرضا زاکانی پنجشنبه شب در جشن دهه انقلاب که به همت شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم در مسجد اهل بیت(ع) برگزار شد در پاسخ به سوال حاضران و با اشاره به حق مطالبه، تبیین و نقد مذاکرات هسته‌ای اظهار کرد: در توافقنامه ژنو مبحث متفاوتی با سوریه روبه‌رو هستیم؛ البته تاثیراتی هم داشته و اتفاقات اخیر در ژنو 2 نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی تاثیر خواهد داشت زیرا هم هراس دارند که ایران را شرکت دهند و هم وقتی شرکت نمی‌کنیم بی‌تاثیر بودن مذاکرات اثبات می‌شود.

وی افزود: تیم مذاکره‌کننده ما نباید هراسی داشته باشد؛ موضع دقیقی که رهبر معظم انقلاب آن را تبیین کردند باید در اولویت قرار گیرد زیرا ایشان به آمریکا هشدار دادند که زیاده‌خواهی نکند و علاوه بر این فرمودند حقوق ملت در مذاکرات باید رعایت شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سئوال دیگری خاطرنشان کرد: در مذاکرات هر گروه به دنبال حفظ چارچوب‌هایی است، مذاکره‌کنندگان ایرانی هم این چارچوب‌ها را داشتند و پافشاری برای رفتن به سمت شرایط مطلوب‌تر وظیفه ماست.

وی ادامه داد: ما هم وظیفه تبیین و نه نفی داریم؛ باید منافع و مضرات را گفت و این امر به تبیین صحیح مباحث کمک می‌کند.

زاکانی در مورد سوال دیگری مبنی بر ویژگی‌های مذاکرات به سرپرستی جلیلی عنوان داشت: مسیری که وی پیمود راهی رو به رشد و پیشرفت بود؛ از روز نخست مذاکرات تا انتها خواسته‌های طرف غربی تغییر کرد و پاسخ‌هایی مناسب به آنها داده شده بود به طوری که آنها در موضع محکومیت قرار گرفتند به همین دلیل معتقدم مسیری که تیم مذاکره‌کننده به سرپرستی جلیلی طی شد صحیح بود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه غربی‌ها می‌گویند فشارهایشان نتیجه داده است خاطرنشان کرد: برخی مسائل داخلی مانند فتنه 88 و معادلاتی که پس از آن دنبال می‌شد موجب شد توافقی در دورهای قبلی مذاکرات حاصل نشود.

وی ادامه داد: ما خود را موظف می‌دانیم بر اساس آرمان‌های انقلابی خود به دولت‌ها کمک کنیم؛ این حمایت را به صورت مضاعف در دولت احمدی‌نژاد داشتیم ولی شرایط به سمتی رفت که خود آنها پذیرای این تعامل نبودند البته اشکالات هم به مجلس و هم به دولت وارد است.

زاکانی با بیان اینکه مسیری کاملا شفاف را برای حمایت از دولت احمدی‌نژاد پیمودیم عنوان داشت: در مورد دولت یازدهم هم مجلس بنای کمک دارد ولی در مقابل اشکالات هم سکوت نمی‌کند زیرا مدبرانه طی کردن مسیر ضروری است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر وزیری اشکالات فنی و کاری داشته باشد شروع مجلس از او کار درستی است زیرا پیام مجلس این است که نمایندگان اعتماد کردند و به وزرای اقتصادی بالاترین رأی را دادند ولی اگر خطایی صورت بگیرد نمی‌پذیرند.

سوال دیگری که از زاکانی شد در مورد رابطه رهبری و گروه‌ها بود که او هم گفت: مظلوم‌ترین فرد در جامعه ما رهبر معظم انقلاب است زیرا برخی کار خود را انجام می‌دهند و از رهبری هزینه می‌کنند و در عین حال ایشان مقتدرترین فرد هم هست زیرا همه می‌دانند اگر ایشان اراده کنند متن جامعه پیرو ایشان خواهند بود.

وی در جواب به سوال دیگری در مورد نتیجه امور داخلی کشور خاطرنشان کرد: یکی از اشتباهات جدی اصول‌گرایان این بود که در انتخابات گذشته هر کاری انجام دادند که پیروز نشوند؛ تفرقه، نبود پیوستگی و ضعیف نشان دادن گذشته در کنار تاریک توصیف کردن آینده از جمله این کارها بود.

زاکانی با اشاره به ضرورت آرمان‌گرایی واقع‌بین افزود: دنبال کردن گفتمان تبیینی در جامعه لازم است؛ از همین امروز برخی مانند دوستان هاشمی تیم تشکیل داده‌اند که در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان متحد شوند و به موفقیت برسند و در قم فعالیت‌های زیادی دارند؛ کار آنها شامل سه لایه است و شبانه‌روزی کار می‌کنند ولی اصول‌گرایان کاری جدی انجام نمی‌دهند که همه حول محور اصول انقلاب گرد هم آیند.